Skip to main content
okuma zamanı
dakika
okunmuş

KÜRDLERİN İÇ KAVGASI KÜRDLERİ KÜRD DÜŞMANLARINA MAHKUM EDİYOR!!!

Sat, 09/17/2016 - 19:24
1 comment

 

Aso Zagrosi

Dr. Şerefkendi ve arkadaşlarının ölümü üzerine tam 24 yıl geçti. Kürd ve Kürdistan düşmanı İran olan İran devleti 17 Eylül 1992 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin de Dr. Şerefkendi ve arkadaşlarını alçakça katletti. Almanya mahkemesi 10 yıl uğraştıktan sonra verdiği kararda İran devletinin tepesindeki kadroları sorumlu olarak tespit etti.

Kürd örgütlerinin Kürdistan’ı sömürgeleştiren devletlerle girdikleri ilişkiler üzerine araştırma yaparken doğrudan Şerefkendi ve arkadaşlarıyla ilişkili olan bir husus dikkatimi çekmişti.

Bilindiği gibi Mam Celal önderliğindeki YNK 1979 yapılan İran İslam “Devrimi” sonrası Doğu Kürdleriyle birlikte İran devletine karşı savaştı. YNK 1986 yılında İran devletiyle yeniden anlaştı ve İran devletinin zorlamasıyla Güney Kürdistan örgütleri anlaşarak Kürdistan Cephesini kurdular..

YNK’nin İran ile olan ilişkileri 17 Eylül 1992 tarihine kadar devam etti. Dr. Şerefkendi ve arkadaşlarının ölümü üzerine Mam Celal yabancı basına yaptığı açıklamalarda Berlin katliamında İran devletini sorumlu tuttu. YNK bu terör olayını mahkum etti ve Suleymaniye’de Dr. Şerefkendi ve arkadaşlarını anmak için büyük tören düzenlendi.

İran yetkilileri, o dönem YNK’nin Tahran temsilcisi olan Bekir Fetah’ı çağırıyorlar ve kendisine “Talabani İran devletine yönelik bu suçlamalarını hangi belgelere dayandırıyor? diye soruyorlar. Bekir Fetah Güney Kürdistan’a gidiyor ve bir daha Tahran’a geri dönmüyor. YNK’nin Tahran temsilciği de kapatılıyor.

Kısa bir süre sonra İran’dan destek olan İslami Hareket YNK ile çatışma içine girdi ve İran tarafından destekleniyordu.. Bilindiği gibi daha sonraları KDP ve YNK arasında çatışmalar çıktı. YNK 1996 ‘da İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin radyosunu kapatarak İran ile yeni bir antlaşmaya vardı.. Hangi Kürd örgütü hangi Kürd düşmanı devlet ile ilişkiye geçerse önlerine konulan ilk şart o sömürgeci ülkedeki Kürdlere karşı tavır şartı konuluyor. İran için “Ziddi İnqilap”, Türkiye için “bölücü terörist” vs...

Sonuç olarak Kürdlerin kendi aralarındaki iç kavgaları Kürdleri sömürgeci güçlere mahkum ediyor..

Aso

Yeni Yorum yaz

The comment language code.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Category