Skip to main content

Kürdistan Kamuoyuna

Son günlerde devrimci ahlak ve siyasi dilden yoksun, insani değerlere sahip olmayan bir “ağız”la, sosyal medyada, birileri kişileri hedef alarak hakaretler, küfürler, iftiralar yağdırmaktadır. Aslında kamuoyu, geçmişte bir çok Kürdistani hareket ve şahsiyete, benzer bir dil kullandığından, bu kişiyi yakından tanıyor. Daha açık konuşmak gerekirse HH şimdi de DK’u hedef alan peşpeşe yazılar yayımladı. Kuruluşundan beri sömürgecilerin saldırısıyla karşı karşıya olan hareketimizin illegal ve gizli yapısını, geçmişte yaşananları ihbar edercesine ifşa ediyor.

Newroz Ateşi

NEWROZ ATEŞİ Brahim Ziravav Her halkın tarihinde efsaneler, destanlar, mitler vardır. Adı üstünde mitoloji demek bunun gerçek, olabilirlik anlamına gelmiyor. Kimse de gidip bu mitolojinin doğru veya yanlışlarını tartışmaz. Araştırmacılar veya konuyla ilgili bilim adamları, tarihçiler o efsaneleri yadsımazlar. O efsanelere kaynaklık eden somut gerçeği ararlar. Efsanelerin değişik versiyonları olabileceği gibi zamana ve mekana göre değişik anlatımları da olabilir. Sözlü olarak aktarılırken farklılaşır ve yeni biçimler de alabilirler.

TARİHİ  NİSÊBÎN AKADEMESİNİ KURAN  BARSAUMA KURDÎYANÎ/KURDÎSTANÎ(7)

Aso Zagrosi

Barsauma’nın Narsai/Narsee’yi  Nisêbîn de kalması için ikna etmesinden sonra dünyaca ünlü  Dibistana Nisêbîn’nin  temeli atıldı ve faaliyette geçti.  Barsauma  Nisêbîn Piskoposu ve Sasani imparatorluğunda  sahip olduğu maddi ve manevi imkanlarını seferber ederek okulu inşa ediyor yada satın alıyor ve başına rektör olarak Narsai/Narsee’yi getiriyor. Dibistana Nisêbîn’nin   ilk  eğitim programı ve yönetmenliği Barsauma tarafından kaleme alınıyor. Nisêbînçok stratejik bir

 HRİSTİYAN KÜRDLER ÜZERİNE NOTLAR VE PAPA’NIN SEKRETERİ NUSAYBİNLİ KÜRD MARQUS(1572- 1654)(3)

 HRİSTİYAN KÜRDLER ÜZERİNE NOTLAR VE PAPA’NIN SEKRETERİ NUSAYBİNLİ KÜRD MARQUS(1572- 1654)(3)

 

Image removed.

HRİSTİYAN KÜRDLER ÜZERİNE NOTLAR VE PAPA’NIN SEKRETERİ NUSAYBİNLİ KÜRD MARQUS(1572- 1654)(3)

 

PAPA’NIN SEKRETERİ NUSAYBİNLİ KÜRD MARQUS(1572- 1654)

Aso Zagrosi

KÜRDİSTAN’DAN PAPA GEÇTİ

KÜRDİSTAN’DAN  PAPA  GEÇTİ
Papa’nın Kürdistan’a gelişinin yankıları sürüyor. Papa Katoliklerin ruhani lideri,  barış, hoşgörü ve din ve vijdan özgürlüğü temelinde, birlikte yaşam mesajı vermekle beraber olayın siyasi sonuçları tartışılıyor. Her politik çevre politikadaki yerine ve çıkarlarına göre lehte ve aleyhte yorumlar yapıyor.
Her şeyden önce, Papa’nın Kürdistan’a gelişi Kürd ve Kürdistanı dünya arenasında görünür kıldı.  Kürd ve Kürdistanı inkar ve imha politikası yürütenlere karşı, dünya arenasında vurulan  büyük bir darbe oldu.

Kürdistan Kamuoyuna

KÜRDİSTAN  KAMUOYUNA
İsmail Beşikçi Hoca taviz vermeyen onurlu duruşuyla, Kürd ve Kürdistan davasını savunmakla kalmadı, Kürdistan ulusal kurtuluş hattının da mihenk taşı oldu. Bütün yaşamını Kürd ve Kürdistan davasına adarken, çok sayıda eseriyle sömürgeci politikaların analizini yaptı ve teşhir etti. Türk sömürgecilerin saldırmaları, yargılamaları, hapse atmaları yetmezmiş gibi aynı cephede yer alan “aydınların” ve medyanın da “afarozuyla” cezalandırmaları onun değerini daha da yükseltti.