Skip to main content
okuma zamanı
dakika
okunmuş

KÜrd Ulusal Birliğini Kemiren Kurtçuklar

Fri, 12/18/2020 - 00:20
1 comment

Kürd Ulusal Birliğini Kemiren Kurtçuklar

Herkesin kabul ettiği gerçek, Kürdlerin ulusal birliğinin elzem olduğudur. Bu sağlanmadan ulusal kurtuluşun mümkün olmayacağıdır. Real politika bugün sahada varolan, rol oynayabilen güçler üzerinde yapılır. Kürdistan’daki ulusal mücadeleyi geçmişten günümüze getiren güçler, birden yokolmayacağına göre, sıfırdan yeni bir güç yaratmak da öyle kolay değil yılları alır. Haritaların değiştiği bir dönemde, tarihin akışı bizi beklemez. Dolayısıyla bir taraftan uzun vadede idealleri doğrultusunda bir organizasyona giderken, diğer taraftan günün görevlerini,  Kürdistan’daki real politikayı sahadaki mevcut güçlerle birlikte yürütmek, onları etkilemek, hatalarını eleştirmek, doğru yanlarını desteklemek ve geliştirmek olması gereken tutumdur.

Bugün Kürdistanı sömürgecilik boyunduruğundan kurtarma iddiasıyla ortaya çıkan siyasi güçler ve örgütler ulusal birliğin önünde asıl engel durumuna gelmişlerdir. Bunların benmerkezci, kendi çıkarlarının ulusal çıkarlar üstüne çıkaran anlayış ve politikalarına, yaptıkları yanlışlara, dur diyecek,  yaptığı yanlış politikalardan caydıracak bilinçli, güçlü, örgütlü sivil bir toplumsal yapımız yok. Siyasal örgütler dışında ortak ulusal kurumlarımız ya da bütün ulusu çatısı altında toplayan bir devlet yapımız yok. Sömürgecilik statüsü sürdüğü müddetçe, işgal sürdüğü müddetçe bunun gelişmesi de mümkün görünmüyor.  Sömürgeciliğin toplumsal yapımız üzerindeki tahribatı çok büyük. Bunun siyasi sonuçlarıyla her karşılaştığımızda Kürdlerin  bir ulus refleksiyle davranmadığını görüyoruz. Bu olumsuzlukları nasıl aşarız ve ulusal kurtuluş mücadelesini zafere ulaştırırız?  Esas çabanın bunun üzerinde yoğunlaşması gerekirken içeriden gelen bir tahribatla yüzyüzeyiz.

Sömürgecilerin dış saldırıları yanında varlığı ve gelişmesi sömürgecilere bağlı olan, onlardan destek alan, onların toplumsal dokumuzdaki tahribatı üzerinden  ulusal bünyemizi kemiren kurtçuklar var.

Her canlının bünyesinde görülen ve görülmeyen çok sayıda yararlı ve zararlı bakteriler ve virüsler var. Bir canlının bünyesi ne kadar sağlıklı ise bu virüslere karşı savunması daha dirayetli olabilir. Ama sömürgecilerin Kürd ulusal bünyesi üzerindeki tahribatı görünenden çok daha büyük ve derin.

Burada, kısaca da olsa  Kürdistan’da siyasi güçlerle bağlantısı olan veya olmayan Kürd toplumsal yapısının dokularına sızmış durmadan hücreleri tahrip eden, kemiren” kurtçuklar” a değineceğim. Bunlar çok değişik tür ve biçimde ortaya çıkıyorlar. Bir bakarsın bir gazetede “duayen”, bir örgütte “ şef”, bir “entellektüel”, yazar çizer olduğu gibi bir örgütün, taraftarı, militanı ve yöneticisi de olabileceği gibi boşta gezen, hiç bir şey yapmayan başı boş bireyler de olabilir. Oynadıkları rol aynıdır: Ulusal bünyeyi kemirmek ve ulusal birliği önlemeye yönelik çaba. Siyasi güçler arasına nifak sokmak. Birini savunur gözükürken diğer bir Kürdistani güce veryansın etmek. Büyük emekler sonucu oluşan Kürdistan medyasını , yalan yanlış informasyonlarla kullanarak algı operasyonu oluşturmak.Bozuk bir dil ve uslupla Kürd ulusal hareketinde moral değerleri yıpratmayı kendine amaç edinmişler. Düşünce fukarası olan bu şahıslar sözde eleştiri adı altında Kürdistandaki siyasi hareketlere düşmanlık yapıyorlar ya da Kürd hareketlerini birbirine düşmanlaştırıyorlar. Bütün bu çabalar, Kürd ulusal birliğini engelleme, mücadeleyi karalama, gözden düşürme ve dolayısıyla sömürgecilere hizmet etmektedir. Belki içlerinden birileri bizzat sömürgecilerin truva atıdır.

Asıl mesele ulusal birliği zedelemeden bunları etkisiz hale getirmektir. Bu da milli bir politika üzerinde kenetlenmekle aşılır.

Yeni Yorum yaz

The comment language code.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Category