Skip to main content
okuma zamanı
dakika
okunmuş

PDK ve GORRAN’ın Kurdistan’ da yaşanılan sorunlara ilişkin Projeleri;

Mon, 08/21/2017 - 21:55
1 comment

GORRAN Önerisi ;

Kurdistan Bölge Hükümetinin haksız bir şekilde Kurdistan halkına dayattığı Maaşların ertelenmesi kararının iptal edilmesi.

 

 1. Kurdistan parlamentosunun 2015 yılında 2 numaralı yasanın aldığı karar da olduğu gibi Petrol, Gaz ve diğer gelirlerin Kurdistan Sandığı-kasasında toplanmasi, petrol ve gaz vs antlaşmalar, gelir ve harcamalarin parlamento denetimine açık ve şeffaf olması,

 

 1. Bağımsız Kurdistan Devletinin kurulup ilan edilmesi tüm Kurdistan halkının olduğu gibi GORRAN hareketinin temel amacıdır. 25.09. 2017 yılında alınan referandum kararı ulusal uzlaşıdan uzak, ulusal uzlaşı sağlanılıp zemin hazırlanılmadan, özellikle Kurdistan topraklarından koparılan yerlerde referandumun nasıl yapılacağı kesinleştirilmeden alınmış bir karardır. Bundan dolaysıyla referandum ulusal bir uzlaşı sağlanılması için ertelenmesi ve yasal prosedürler işletilerek referandumun Kurdistan parlamentosuna getirilek, Kurdistan Parlamentosunun Referandum kararını alması.

 

 1. Kurdistan siyasi parti ve örgütleri arasında antlaşma sağlanıldıktan sonra Parlamentonun işlevinin normalleştirilmesi yasama- denetleme işlevine devam etmesi ve Kurdistan bölge başkanlığı sistemi yerine Demokratik Parlamenter sisteme geçilmesi.

 

 1. Kurdistan’ daki genel seçimlerin yasalarda belirtilen süreçte ve zamanında yapılması.

 

 

PDK Önerisi;

 

 1. PDK ve GORRAN ilişkilerinin normalleştirilmesi

 

 1. Kurdistan Parlamentosunun işlevleştirme-normalleştirme çalışmalarının başlatılması.

 

 1. Referandum prosesinin desteklenilmesi.

 

 1. Halkın ekonomik durumu ve maaşların iyileştirilmesi için Kurdistan Hükümetine yardımcı olunması.

 

 1. Genel seçimlerin güvenlikli bir ortam da ve zamanında yapılması için siyasi ve basın-yayınlar da koşulların olgunlaştırılması- uygun bir zeminin sağlanılması.

 

 1. Reform ve Şeffafiyetin sağlanılması için ilgili kurum-kuruluşlara destek verilmesi.

 

 

 

Not: Hatırlayabildiğim kadarıyla; GORRAN ve PDK’ nin Referandum Prosesi, Kurdistan Parlamentosu ve diğer sorunlara ilişkin projelerini kaba hatlarıyla yukarda belirtmeye çalıştım. Zamanım olmadığından dolayı gündemin sıcaklığından dolayı yukardaki maddeleri yolculuk esnasında yazdım.

 

GORRAN ve PDK arasında yapılan görüşmeler GORRAN’ ın Süleymaniye Merkez binasında yapılıp toplantı 5 saat sürüp, sorunlar detaylı bir şekilde masaya yatırılıp görüşülmüş. Şimdilik bir uzlaşı yok, bir uzlaşıya varmak ve getirilen önerileri görüşmek için taraflar kendi yetkili organlarıyla görüşüp ikinci bir toplantı daha yapılacak.

 

Selam ve Saygılarımla...

 

Rojhat Badikî

 

Yeni Yorum yaz

The comment language code.

Restricted HTML

 • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.