Skip to main content
okuma zamanı
dakika
okunmuş

Ortadoğunun Yeniden Şekillenmesinde ; Güney ve Güney Batı Kurdistan

Mon, 08/14/2017 - 21:27
1 comment

Kurdistan’ın Güneyinde bağımsızlık tartışmalarının yoğunlaştığı ve bağımsızlığa doğru yol alındığı süreçte Sayın Müslüm Salih’in bağımsızlık istemiyoruz, Birleşik, Demokratik ve Federal bir Suriye istiyoruz demeci ; tartışılabilinir, tartışmalıyız da…. !

Kuşkusuz, Müslim Salih`in medyalara yansıyan demeci, Irak’ın 2003 yılı süreci Saddam Hüseyin itidarının yıkılış sürecine bazı farklılıklara rağman benzerlik arzetmektedir. 2003 yılında yıkılan Saddam rejimi ile birlikte Irak’ ta tüm devlet mekanizmları yıkılmış askeri-polis…vs tüm güvenlik güçleri dağıtılıp lavğ edilmişti. ABD’ nin Dönem sömürge valileri ABD tarafından alınan Irak devletinin lavğ edilme kararının bir hata olduğunu ifade etmişlerdi. Irak devlet mekanizmasının tüm kurum ve kuruluşları ile dağıtılması Güney Kurdistan güçlerine büyük avantajlar sunmasına rağmen Kurdistan politik dünyası Bağımsızlık yerine Birleşik-Demokratik ve Federal bir yönetimden yana tavır koydu.

Güney Kurdistan Siyasi önderliğinin bağımsızlıktan ziyade Federal bir Irak’tan yana tutum takınmaları ABD’ nin takındığı tavırla açıklanabilir. Güney Kurdistan’ da oluşan ortam iç dinamiklerden çok dış dinamiklerin ( ABD, Koalisyon Güçleri) etkisi ile oluşmuş bir ortamdı.

Iran-Irak savaşı, Irak’ın Küveyti işgalı ve Saddam Hüseyin rejiminin yıkılışı; ABD’ nin Ortadoğuya ilişkin yeni bir sürecin planlaması doğrultusunda gelişti. 1991 yılı önce Güney Kurdistan siyasi güçlerinin; güç ve konumları ortadaydı. Bu güçlerin, Güney Kurdistan Bölgesini oluşturmaları bir yana Saddam rejimi ile savaşacak bir pozisyondan uzak, yılgınlık ve umutsuzluk içindeydiler.

Yılgınlık ve umutsuzluk sürecinden, bağımsızlık sürecine evrilmenin yaşanıldığı günümüzde ABD ve Koalisyon güçlerinin etki ve belirleyicilik rolü red edilemez.

Referandum ve bağımsızlık tartışmalarının yaşanıldığı Güney Kurdistan’ da ABD ve Koalisyon güçlerine rağmen Bağımsızlık ilan edebilirler mi...?

Kurdistan’ın Güneyinde Bağımsız Kurdistan devletinin ilan edilmesi, Ortadoğu da bir çok dengeleri değiştirip yeni ittifak-bloklaşmaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu aşamada ABD Irak’ın İran’ a doğru yönelmesine, etki alanına girmesine razı olacak mi yoksa Irak ve Kurdistan’ı bir çatı altında tutup, İran’ın Irak üzerindeki etkisini kırmaya mı çalışacak...!

İlerideki süreçte, Güney-Batı Kurdistan’ın gidişatı ile bu noktada bir çok soruların yanıtı da netleşmeye başlayacaktır.

ABD’ nin Ortadoğuya ilişkin planlarında Kurdistan’ın konum ve pozisyonu stratejiktir.

ABD’ nin stratejik planlaması içersinde Güney-Batı Kurdistan ( Güney-Batı Kurdistan’ a hiç bir anlam ve içerik taşımayan Rojava denilmesini mantıklı bir tutum değildır.) posizyonu Güney Kurdistan kadar önemli ve stratejiktır. ABD’ de Güney-Batı Kurdistan’ı yüzüstü bırakabilir mi...? ABD’ nin bu yöndeki yönelimi Güney Kurdistan açısında da bir çok risk ve tehlikeyi beraberinde getirecektir. Bu nokta da Güney Kurdistan ve Güney Batı Kurdistan’ın geleceği birbiri ile bağlantılıdır demek abartı-hayalcilik olmayacak.

Türk devletinin ABD ve Koaliyon güçleri ile restleşmesinin perde arkası, Türk devletinin Güney Kurdistan ve Güney Batı Kurdistan’ın gelecekteki şekillenmesi, Bağımsız Birleşik Kurdistan yolunda domini taşı işlevini görmesinden kaynaklanmaktadır. Tüm plan ve programını Kürdistan'ın imha ve yok edilmesi üzerinde inşaa eden Türk devleti ile Kurdistan sorunun çözümü esneklikten ziyade kırılma eksenli olacaktır.

Bu açıdan Güney Batı Kurdistan’ın evrileceği merhale Bağımsız Birleşik Kurdistan açısında hayati önem taşımaktadır. Tüm Kurd’ ler Kurdistan siyasi güçleri, Güney Batı Kurdistan’a her türlü desteği verme yükümlülüğü ile karşı karşıyadırlar.

Bu aşamada kurulacak Federal bir Suriye devleti, Kurdistan’ı Türk izolasyonundan kurtaracak, Güney ve Güney Batı Kurdistan’ da Bağımsız Kurdistan’ın kurulmasında yeni bir evre olacağı gibi ABD’nin Ortadoğu planlarına ilişkin bir avantaj sunacaktır.

Türkiye’ nin Kurdistan’ın nefes borusu ve dışa açılımı konusunda bir yol olduğu görüşleri, yanlış bir tespittir. İlk aşamada Kurulacak Federal Suriye, Ortadoğu da bir çok sorunun çözülmesi noktasında atılacak önemli bir adımdır. İkinci adımda Suriye’nin Alewi, Sunii ve Kurd devleti olarak 3’ e bölünmesi durumunda, Türkiye’ yi değil Alewi devletini Bağımsız Kurdistan’ın nefes borusu ve İttifak gücü konumuna getirecektir.

Bağımsız Kurdistan’ın nefes borusu ve batıya açılma yolu; Federal yada 3’ e bölünmüş bir Suriye’dır.

 

07.09.20017

Rojhat Badikî

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Yorum yaz

The comment language code.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.