Skip to main content
okuma zamanı
dakika
okunmuş

FİDEL KASTRO’DA ÖLDÜ!!!

Sat, 11/26/2016 - 12:10
1 comment

Ben  şahsen   eşitlikçi,   sosyal adaletin hakim olduğu,  Kürdistan’da  var olan tüm  etnik  ve dinsel yapılarına  eşit  bir şekilde   yaklaşım gösterildiği   Bağımsız, Birleşik ve   Özgür   bir  Kürdistan’ın taraftarı olarak    Kürdlerin  ulusal  çıkarlarına yaklaşım temelinde   devletleri ve   kişileri  değerlendiriyorum.  En  son doktorum  rontgenimi çekerken "kalbimin  solda  olduğunu"  söyledi..   Kalbi   "sağda olan"  çok küçük bir azınlık. Kürdlerin  kendi   bağımsız ve  birleşik  devletlerini kurmalarını  hiç bir  ideoloji  ile   değişmem.  Batılı   emperyalist  güçlerin  kendi   emperyalist çıkarları  için  Kürdistan’ı  parçalama  ve  bölme   Türkiye,  İran, Irak ve  Suriye  gibi  sömürgeci  devletlerin  sömürgesi haline  getirme ve  bu devletleri  Kürdlere  karşı  destekleme  tavırlarını  gördüğüm  zaman  Kürdistan’ın   dört parçasında   Kürdlerin  ezici çoğunluğu  gibi     sol cephe de  yer aldım.  Sovyetler  Birliğinin  Kemalistleri   ve  Baasçıları   Kürdlere  karşı   desteklemesini,  Çin’in   Türkiye ve İran  gibi   sömürgeci  devletlere yaklaşımını,    Enver  Hoca’nın   Mustafa Kemal’e  övgülerini  ve  Fidel Kastro’nun  Kürd katili Atatürk heykellerini dikmesini ve   Kürd  soykırımcısı  Saddam  Hüseyin’i   desteklediklerini   gördüğüm  zaman  bunlardan  Kürdlere  hayır  gelmez   diyerek  açık bir   şekilde  tavır aldım.

Yüzyıllar  boyunca  kıyıma ve  hala da  her gün  katliamlara  uğrayan  bağımsız devleti   olmayan  Kürd   milletinin   bir  ferdi olarak  ulusal çıkarlarımız   temelinde   ideolojilerden  bağımsız  devlet, kişi, örgüt ve   farklı  yapıları değerlendiriyorum.

Nelson MandelaMesela; Mandela’nın  Kürdlere  karşı  gösterdiği  dayanışma   ve  Atatürk  ödülünü  Kürdlere   yapılan  kıyımlardan  dolayı  reddetmesi   ona  kalbimin  derinliklerinde  yaşadığım   süre  boyunca  silinmesi imkansız  olan   bir yer  bıraktı. Kürdlerin  tümünün  ulusal kolektif hafızasında  yer edinmesi için  Kürdistan’da   bazı cadde,   meydan  yada   okullara  ismi  verilmelidir.

 

Andre Sakharov  ve   eşi  Elena  Bonner’a   sürekli  olarak  Kürdleri  haklı  mücadelesini  desteklediler.   Baas  rejimi   Sovyetlerin  uçak ve ağır  silahlarıyla  Güney  Kürdistan’a   Kürdlere  karşı   katliamlar yaptığı zaman  Sibirya’da    hapiste olan  Sakharov  cezaevi  idaresine  Kürdlere  karşı  yapılan  katliamları  protesto  için  bir mektup veriyor.  O dönemler  Kürdlerin fazla  dostları  yoktu.   Paris  Kürd  Enstitüsü  kurulduğu  zaman   Türklerin  protesto ettikleri   bir ortamda    Sakharov,  Simone  De   Beauvoir gibi   şahsiyetlerle Enstitünün  manevi kurucuları  içinde  yer aldılar.  Bu insanları   Kürdlerin  kolektif   hafızasında yer almaları için  bir  şekilde  onurlandırmak  lazım. 

 

Madam MitterandDanielle  Mitterrand,    Kürdlerin   bir  çoğu  tarafından  biliniyor.Ben de  ona  ilişkin  bir  kaç yazı yazdım ve  Kürdlere dair  konuşma ve  mektuplarını tercüme ettim. Bugün  Güney  Kürdistan’da  bazı yerlere  ismi  verilmiştir.. 

 

CEWAHİRİ’NİN  KÜLAHI: “YA  KURDİSTAN  YA NEMAN”

 

20. yüzyılın    en  büyük   Arap  şairlerinden  Kürd  dostu   olan Muhammed Mehdi  Cewahiri  (1899-1997)   yaklaşık  olarak   40  yıl boyunca   “YA  KURDİSTAN  YA NEMAN” şiarını  taşıyan  bir  külahı taşıdı...  Cewahiri     katıldığı  tüm  toplantılara,  konferans  ve  kongrelere ,  televizyon ve  radyo  programlarında   hep  bu  külahı  taşıdı..    Cewahiri  gibi   ender  bir  şair  şiirleriyle  farklı  yelpazelerden    milyonlarca    Arap’ın  hayranlığını kazanmıştı ve  aynı  zamanda 

“YA  KURDİSTAN  YA NEMAN”  külahı ile  Arap  ırkçılarının tepkisini  çekiyor ve nefretini kazanıyordu.. 

O   Kürd ve  Kürdistan’a  ilişkinde  çok  şiir yazdı...    “Kürdlerin  bir birleriyle  uğraşırken düşmanlarıyla  uğraşmaya  zaman bırakmadıklarından”  yakındı...  Cewahiri   Kürdistan’ı   Arap  kitlelerin  beynine  sokmak    için  yazım alanı  dışında  külah sembolünü  kullandı...

 

Cewahiri’nin  bu  sembolik   tutumunu “Kürdistan”  tabirine düşmanlık yapılan   Türkiye’de    büyük  şairlerinden  biri  10 yıl boyunca   tatbik etseydi  ne  olurdu   diye  merak  ediyorum?

 

Bilindiği gibi  Cewahiri  Mam Celal’ın  yakın  dostlarından   biriydi.    Cewahiri      her halde   30  yada 40 yıl  boyunca   aynı  külahı  taşımadı...  Bir  kaynakta  okuduğum  kadarıyla    Mam Celal  Kürdistan’ın  kırsal  kesimden  bir  bayana   düzenli olarak  bu külahları  yaptırıyor ve  Cewahiri’ye  gönderiyormuş....

 

CewahîrîCewahiri’nın  külahı   sembolik  olarak   çok  şey   ifade  ediyor..

 

Cewahiri’yi  bir  şekilde  Kürdlerin  ulusal   hafızasına   yerleştirmek   lazım..  

 

Sarı  Hoca   İsmail  Beşikçi’yi    herkes  biliyor.    Tüm  yaşamını    Kürdlere ve   Kürdistan davasına   adadı. Hala  ihtiyar   bir delikanlı  olarak bağımsız  Kürdistan meselesinde   pusulayı  şaşıran  Kürdlere   ayna  tutuyor.

 

Kürd  dostu   olan   bu şahsiyetleri    mutlaka   bir  şekilde    onurlandırmak   lazım..   Yarın   Kürd  çocukları  yada    Kürdistan’a   gelen  turistler      bizlere  “ niye  bu okula  yada  meydana  şu  yada  bu  şahsiyetin ismin   ismini  verdiler?”   diye  sordukları    zaman    hikayesi   olacak.

 

Fidel CastroFidel  Kastro,  kendi  ülkesi  için ve  Güney  Amerika  ülkeleri  için çok şey yaptı.  Fakat  Fidel  ve  Kürd  ilişkilerinde   hiç  pozitif  bir  şey  bulamadım.   Fidel'e  sempati   duyan   ve     Kürdistan  Kurtuluş  Mücadelesinde   Fidel'e   paye biçen   Kürdistan farklı  parçalarında   çok  geniş  bir  Kürd  yurtsever  kitlesi vardı..Kürdlerin kendisine fidel olduğu Fidel, Kürdlere karşı  hiç  fidel  değildi.   Fakat,  Fidel     Kürd  düşmanları ve  katil  sürüleri   olan  Atatürk, Saddam ve  Hafız Esad'lara fidel oldu, onlara   tercih etti ve  onlara  övgüler  yağdırdı.  Eğer  yarın  Saddam'ı  Kürd  jenosidi   sürecinde   destekleyen Fidel  Castro'nun  ismini   jenosid  ve   kıyımlara  uğrayan  GERMİYAN  ve HALEPÇE'de   bir  meydana  versek   bölge  halkı   ne diyecek? 

 

Aso Zagrosî

Yeni Yorum yaz

The comment language code.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Category