Skip to main content

ABDULLAH KURDİSTANİ ve POLONYALI NATALİA’YANIN AŞKI!!!

 

 

Aso Zagrosi

 

Bugün sözünü edeceğim “Kürd Abdullah” yada “Abdullah Kurdistanî”nin hikayesi fazla duyulmuş bir hikaye değildir. Kürd Abdullah’ın hikayesini sayın B. Şiwani’nin yazdığı bir makale de dikkatimi çekmişti.

 

Abdullah Kurdistanî’nin hikayesini anlatan Moritz Hartmann’ı kısaca tanıtmak istiyorum.

Türk Vandalizmine karşı mücadelede, Mela Beyazidi, Mustafa Paşa Yamulki ve Mela Said Qaziyê Kurdistani'ye borçluyuz..

Aso Zagrosi

Türk vandalizminden Kürdlerin yazılı kaynaklarını kurtarmak için bir dizi Kürd yurtseveri ve alimi büyük çabalar sarfettiler.
Onların sayesinden bir dizi Kürd yazılı eserleri bugüne ulaşabildi.

KAFKASYA KÜRDİSTAN’I

Aso Zagrosi

Sol hareketin Kürdistan’da etkili olduğu bir dönemde herkesin Kürdistan’ın „Dört Parçadan“ oluştuğunu söyledikleri bir ortamda Kuzey Kürdistan’da Sterka Sor adlı bir grup, ısrarla  „Beş Parçadan“   söz ediyordu.

Bundan dolayı bu gruba  „Beş Parçacılar“ diyorlardı.

Diğer gruplara da „Dört Parçacılar“ demek gerekiyordu. Fakat kimsenin aklına  böyle bir adlandırma gelmiyordu. Belki de birilerin aklına gelmiş ve söylemişti. Fakat, bu söylem kamuoyunda pek tutmadı.

KÜRD EDEBİYATI'NIN PİRLERİNDEN MAMOSTE MUHAMMEDİ MELA KERİM BİZE VEDA ETTİ!!!

 

Aso Zagrosi

 

Mamoste Muhammedi Mela Kerim'in ismini Kuzey Kürdistan'dan duyan çok az insan var. Çünkü onun hiç bir eseri Kuzey Kürdistan'da yayınlamış değildir.

Geçenlerde Mamoste Muhammedi Mela Kerim bizleri, Kürdistan'ı ve Kürdistan halkını çok sessiz bir şekilde fiziki olarak terk etti.

BİR  İLKE  İMZA KOYAN  KÜRD KADINI:   SOSİKA  SÎMO

Hala  çocuk  yaşlarında    Sosika  Simo   ve    diğer   Kürd  ses  sanatçıları     bir  çok  Kürd  evlerine  olduğu  gibi   bizim  eve  de  misafir  olurlardı..    Büyüklerimiz  her   akşam   Erivan   Radyosunu    açar    stran ve   hikayeleri    dinlerlerdi..   Bundan   dolayı    radyo  üzerine   stranlarını    ezberlediğim   sanatçılardan  biri  de  SOSİKA  SÎMO’ydu.

 

NİÇİN  HIRVATLAR   KÖKLERİNİ  KÜRD VE  KÜRDİSTAN’A  BAĞLIYORLAR?

Sayın   Soran  Hemereş’in    Hırvatların   iddialarına  dair  kaleme   aldığı  makalenin     özetini   çevirerek okuyucularla   paylaşmak istiyorum.    Hırvatlar  cephesinde    bu konuya  dair    bir  eser  yayınlanmıştır.

 

Aso  Zagrosi

Bir  tarihçi  olarak   zorla   bazı  ulus ve   kişileri    Kürdlere   bağlama   yönündeki konular  beni  rahatsız ediyor.  Bana  göre   buna  benzer  girişimlerin  ezici çoğunluğu   Kürd  ve  Kürdistan  tarihine  hizmet  etmiyor.