Skip to main content
okuma zamanı
dakika
okunmuş

Güney Kurdistan Önderliğinin Bağımsızlık Projesi Var mi...?

Sat, 02/11/2017 - 12:23
1 comment

Şüphesiz, bu süreçte İslam Devleti-IŞID’ a karşı verilen savaş Kurd önderliğinin bir çok hata ve yanlışlıklarını örtüyor. Uluslararası alanda Kurdistan halkına verilen destek; Kurd önderliğinin diplomatik faaliyet ve başarılarından ziyade Kurdistan Peşmergelerinin İslam Devleti-IŞID teröristlerine karşı verdiği destansı mücedelenin ürünüdür.

Eğer Kurd önderliğinin Kurdistan Peşmergelerinin savaş cephesinde gösterdiği mücadele yeteneğini içte farklılıklarını uyuma dünüştürüp ulusal kurumlarını aktifleştirip, uluslararası alanda siyasi,-diplomatik, lobi faaliyetlerinde gösterebilseydiler; Bağımsız Kurdistan’ın kurulma gerçekliği bir realiteye dönüşürdü.

Kurdistan yaşanılan iç sorunlar çözülmez; Kurdistan siyasi parti önderliklerindeki gereksiz bölünme, Farklı cephelerde konumlanma, Medya yolu ile birbirlerini suçlama- cevap yetiştirma devam edip birleşik ulusal stratejik bir plan ortaya konulmazsa, ne yazık ki Kurdistan halkının yiğitleri-Kurdistan Peşmergelerinin kanını heder etme riskini oldukça yükseltecektir.

Kurd siyasi önderliği ve Kurd siyasi partilerin bölünmüşlüğü uluslararası alana diplomatik ilişkilere de yansıyor. Kurdistan’ dan heyetler Washington yada herhangi bir ülkenin başkentlerini ziyaret ediyorlarsa Kurdistan hükümetini temsil etmek, onun plan ve projelerini savunmaktan ziyade kendi parti çıkarlarının savunucusu konumuna geliyorlar.

Doğal olarak bu tür faaliyetler şu soruyu masaya yatırıyor; Kurdistan’ da Kurdistan halkının ulusal haklarını savunan Hükümet var mi? Siyasi parti ve önderleri Ulusal stratejik hedefler yerine, Kurdistan’ da hükümetini kendi siyasi, ekonomik...vs çıkarlarını korumak ve bu çıkarlar doğrultusunda bir koz olarak kullanılıyor....!

Kurdistan’ daki bu çarpıklık ulusal çıkarlar ile bireysel ve parti çıkarların harmanlanması, ulusal bölünmüşlük Washington’ daki dost ve düşmanlarımızı da afallayıp sersemleştirmiştır. Washington’ daki karar mercileri; Kurdlerin Ayrılıp Bağımsız Kurdistan devletini mi kursunlar yoksa Yoksa Bağdat’ la birlikte hareket edelim cepheleri arasında kimi dinleyecekleri konusunda kararsızdırlar.

Kurdistan siyasi önderlerinin vaat ettikleri ‘’ Bağımsızlık Referandumunu ‘’ gerçekleştirmemeleri, Kurdistan bağımsızlık söylemlerini ittibarsızlaştırmış gözden düşürmüştür. Güney Kurdistan siyasi önderliği gerek referandum ve gerekse Kurdistan’ın bağımsızlığı yönünde verdikleri demeçler; söylemi aşıp pratik bir uygulamaya dönüşmemiştır.

Eğer varolan kazanımlar ve Bağımsız Kurdistan konusunda mevzi kayıbı olursa; Geçmişte Batının hata ve ihanetinden kaynaklanıyordu ama bu kez bizim tutum ve tavırlarımızdan kaynaklanmış olacaktır.

Kurdistan Siyasi önderliği ulusal bir konseye pararlel ulusal bir stratejik bir program oluşturup Kurdistan Ortadoğu ve uluslararası alandaki değişimleri analiz edip, gelişmeleri Kurdistan bağımsızlığına gidecek bir doğrultuya yönlendireceğine, gelişmelerin gerisinde, gelişmelerin izleyicisi konumunda olup gelişmelere karşı tepkisel tavır ortaya koyan bir tutum sergiliyor.

Yeni Yorum yaz

The comment language code.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.