Skip to main content
Dema xwendinê
xulek
te xwendî ye.

Halepçe‘den Afrin‘e

În, 03/16/2018 - 23:34
Şîrove

Çiya Artos

Halepçe’nin yıldönümü üzerinden 30 yıl geçti. Irak sömürgeci faşist Saddam diktatörüğü tarafından 16 Mart 1988’de gerçekleştirilen Halepçe katliamı, Kürtlerin tarihi trajedisinin açık bir örneğidir. Çünkü bu katliam ilk değildi ve hala devam ediyor. Bu katliamdan önce ABD Barzani hareketini desteklemiş, Irak ile İran’ın anlaşması sonucu Kürtlere ihanet ederek yüzüstü bırakmıştı. Bugün Rojava’da aynı durum var. 2014’te ABD Kürtleri İŞİD’e karşı destekledi. Fakat bugün Sömürgeci Türkiye devletini Afrin’e saldırması sonucu yine Kürtleri yüzüstü bırakmış ve sonu belli olmayan bir çıkmaza sokmuştur. İngiliz, Fransız ve Rusya’nında dahil olduğu 1916’daki Sykes-Picot Antlaşması üzerinden 100 yıl geçti. Batılı ülkelerin Kürdistan’a bakışı açıları çok fazla değişmedi. Saddam’a bu kimyasal maddeleri satanlar, Alman, ABD, İngiliz, ve Fransız şirketleriydi. Halepçe katliamı yapıldığı zaman ne bu batılı ülkelerden nede Dünya’dan bir ses çıktı. Daha dün Alman hükümeti, Afrin savaşı için Türkiye hükümetine milyonlarca euroluk silah sattığını kabul etti. Halbuki Alman dışişleri bakanı Gabriel Türkiye’ye silah satışının durdurulduğunu söylemişti.

Erdoğan’ın onlara yaptığı her türlü hakaretini kabul ederek, sadece ekonomik ilişkilerini için ne kadar aşağılık olduklarını kabul ettiler. Onlar için İnsan hakları, demokrasi değil, ne kadar silah sattıkları önemlidir. Kürtlerin katledilmesi umurlarında bile değil. AB’nin Tükiye’den, „Afrin‘den askerlerinizi çekin“ kararı göstermeliktir. Onlar bu kararı Kürtler için degil, Türkiye’nin orada İSİD ve El Kaide miltanlarını eğiterek Avrupa’ya göndermesinden korktukları için aldılar. İSİD ve El Kaide‘nin belini kıran Kürtlerden işleri bitti, Kürtleri canavarın agzına attılar. Güney Kürdistan’da 25 Eylül 2017’de yapılan „Bagımsızlık Referandumu‘ nun“ sonuçlarını tanımayan Batılı ülkeler, KYB içinde ihanetin çıkmasına önayak oldular. Kürdistan yönetimini Irak, İran ve Türkiye sömürgeci devletlerinin insafına bıraktılar. Kerkük işgal edildikten bir gün sonra Irak hükümetiyle Kerkük petrolleri için anlaşma imzaladılar. ABD ve Batılıların Kürt devletini kuracağına inanan bazı Kürtler, bu örnekleri görmeden hala ezbere konuşuyorlar. Hele Kürtler için devlet istemeyen aptal Kürtlere anlatacak bie şey yok. Erdoğan: “Biz Batılılar gibi sivileri öldürmüyoruz. Onlar Ruanda’da, Libya’da çok sivil öldürdüler” diyor. 1,5 Milyon Ermeniyi kim katletti?

1. Dünya savaşından günümüze kadar 1 Milyon Kürdü kim katletti? Hey Erdoğan (herkese hey diyor)! Uzaylılar gelip öldürmediler! Türkiye, Fars ve Arap devletleri onları katlettiler! Türkiye devleti; Top, tank, uçak, binlerce asker, mit, it, kurucu, ÖSO, El-Kaide, İSİD ve sapkınlarla küçük Afrin’e saldırmayı büyük bir marifet zan ederek dünyaya meydan okuyor. Dünyada gözünü kapatmış, yeni Halepçe’lerin tekrarlanmasına sebep olmaktadırlar. Hiroşima va Nagazaki’deki atom katliamından sonra, Halepçe katliamıda dünyadaki kimyasal toplu katliamların en büyüklerindendir. İnsanlığın kara sayfalarından biri olarak tarihe geçti. Fakat sonuncu olmadığını hala görüyoruz. Çünkü Türkiye devleti bugün sınırlıda olsa Arfin’de kimyasal silah kullanıyor. Demek ki Kürtler alma kokulu zehirden hala kurtulmadılar.

16’ê Adar’ê 2018

 

Image removed.

Şîroveyeke nû binivisêne

The comment language code.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Category