Skip to main content
okuma zamanı
dakika
okunmuş

Ortadoğu’da devletler arası bir savaş kaçınılmaz gibi görünüyor

Mon, 01/14/2019 - 20:07
1 comment

Çiya Artos - Suriye ve Irak’ta 2014’ten beri süren vekâlet savaşı bitmek üzeredir. Çünkü vekâlet savaşını sürdüren güçler ya bittiler yada güçten düştüler. Bundan sonra çıkacak savaşlarda artık vekâlet savaşları değil, devletlerarası bir savaş olacaktır. 
Türkiye’nin önümüzdki süreçte bölgede bir savaşa girmesi kaçınılmazdır. Çünkü saplandığı bataklıktan çıkmanın tek yolunu savaşta görüyor. Aynı zamanda Osmanlı rüyasını gerçekleştirmek için bögede işgale yönelecektir. Yaklaşan yerel seçimden kazançlı çıkması için bir zafere ihtiyaç duymaktadır. Devletler bazen ekonomik ve siyasal bunalımlarını aşmanın çözümünü savaşta buluyorlar. Türkiye’nin bölgedeli saldırgan girişimi bölge devletleriyle bir savaşa yol açacaktır. 
Türkiye ordusu, Rojava’yı işgal için ABD ile yaptığı anlaşmayı hayata geçirmek için saldıracaktır. Fakat başarılı olma ihtimali az. Çünkü Rusya, Türkiye’yi ABD’ye karşı kullanmaktan vazgeçecek ve Türkiye’ye yol vermeyecektir. Trump Rojava’nın işgali için Türkiye’ye yeşil ışık yakması gelen tepkilerden dolayı vazgeçebilir. Böyle bir durumda Türkiye’nin işgal hareketi başlamadan bitecektir.
Türkiye’nin İdlip’te  desteklediği ÖSO grupları dağıldı. bundan sonra El-Kaide (El Kaide uzantılı Heyet Tahrir el Şam) (HTŞ) ile itiffak kurmak istemesi, Rusya, İran ve Suriye’nin tepkisine yol açacaktır. Türkiye Soçi’de İdlib için imzadığı mutabakatı yerine getirmediğinden, Rusya’nın İdlib’deki Cihadçılara Suriye ordusunu saldırtma gerekçesi olacaktır. Türkiye’nin İdlib’teki duruma sessiz kalması, belkide Rusya’dan Rojava’ya operasyon izni almak için, oradaki islamcıları gözden çıkardı. Daha önce Halep’tede aynı şeyi yapmıştı. Türkiye için ÖSO kazanması önemlidir, fakat Kürtlerin kaybetmesi dahada önemlidir. Bu yüzden Türkiye için esas öncelik Kürtlere saldırmak ve topraklarını işgal etmektir. 
 Aslında ÖSO’yu oluşturan bütün gruplar İŞİD ve EL-Kaide gibi terörist gruplardır. Bunları % 80’i Türkiye’de eğitildi, silahlandırıldı ve Rojava ve Suriye’ye sokuldular. Şimdi bunlar tekrar Türkiye’ye gönderilecekler. Türkiye bunu önlemek veya en azından bunları başka ülkelere göndermek için, bunları savaşa sürecektir. Bu konuda Türkiye’nin başı büyük beladadır. Öyle göründüğü gibi sorunsuz değildir. Erdoğan girdiği Suriye mecarasından yetiştirdiği teröristlerle beraber başı eğik geri dönecektir. Buda onun iktidarının sonudur. 
Amerikalıların Rojava’dan çekilmesi ve Güney Kürdistan’da toplanmaları, beklide İran’a karşı bir operasyona girme ihtimali var. Bunun için ilk etapta Suriye ve Irak’taki Şİİ milislere karşı harekete geçecektir. Son dönemde ABD askerlerinin Irak’taki hereketliliği ve ABD yetkililerin Ortadoğu’da İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Türkiye ve Kürdistan’a ziyaretleri buna işarettir. Eger ABD böyle bir savaşta Kürdistan’ı savaş alanına çevirirse, Kürtler yeniden acı çekecekler. Böyle bir hareket bölgede yeni savaşlar demektir ki, Türkiye’nin böyle bir savaşa girme konusunda fırsatı kaçırmayacaktir. Türkiye’nin fırsat yakalamak için gireceği böyle bir savaşta ilk işgal edeceği yerler, Kürtlerin (Rojava Kürdistanı) topraklarıdır. ABD bu konuda Türkiye ile anlaşma ihtimali var mı, ilerde bunu göreceğiz.  Buna karşı Türkiye, ABD’nin İran operasyonuna destek vermerk zorunda kalacaktır. Çünkü ABD için Fırat’ın doğusu’nu, İran’dan çok Türkiye’nin doludurması kendi çıkarınadır. Bu projeyi önlemenin yolu Kürtlerin birliğinden ve sıkı bir diplomasiden geçiyor.
14.Çile 2019

Yeni Yorum yaz

The comment language code.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Category